Toughliner - för trådar av o-, låg- och höglegerat stål

Tough Liner är en trådledare med extremt hög slitstyrka och låg friktionskoefficient på samma gång. Spiralen är tillverkad av platt ståltråd med rundade kanter och en draghållfasthet på mer än 1 500 N/mm2. Röret är inkapslat i två lager med PE på insidan och på utsidan med PA12. Detta ger en utmärkt hållbarhet som uppnås även under extrema förhållanden. Ledaren är å ena sidan så styv att den alltid ställer in största möjliga böjningsradie och å andra sidan så flexibel att även kraftiga robotrörelser under lång tid kan tolereras.
Med kopplingen CRNG40 ansluts Tough liner utan störande övergångar.

Tekniska data

Produktens vikt 0,25 kg per m
Friktionskoefficient 0,20
Ytter-/innerdiameter 11,7 mm/5,7 mm
Svetstrådens diameter upp till 2 mm

Toughliner EXTRA - för extrema anspråk

Toughliner Extra består av en platt ståltråd med avrundade kanter och en extra förstärkning med längsgående trådar. Detta gör att Toughliner Extra klarar extrema dragspänningar. Kopplingarna CRNG40 kan användas på samma sätt som med Toughliner.

Tekniska data

Produktens vikt 0,25 kg/m
Friktionskoefficient 0,20
Ytter-/innerdiameter 11,7 mm/5,7 mm
Svetstrådens diameter upp till 2 mm

Toughliner Flex - väldigt flexibel

Toughliner Flex består av en spiral som är lindad av en rund tråd med en mjuk beläggning och är därför extremt flexibel. Den kan användas i områden där det krävs extrem flexibilitet. Kopplingarna CRNG 40 kan användas på samma sätt som med Toughliner.

Tekniska data

Produktens vikt 0,25 kg/m
Friktionskoefficient 0,20
Ytter-/innerdiameter 11,7 mm/5,7 mm
Svetstrådens diameter upp till 2 mm

Softliner - for non-ferrous metals and high alloyed steels

Softliner är en polyetenledare med hög densitet, låg friktionskoefficient och god hållbarhet. Softliner används för svetstrådar av aluminium- och kopparlegeringar och höglegerade stål. Slangen är å ena sidan så styv att den alltid ställer in största möjliga böjningsradie och å andra sidan så flexibel att även kraftiga robotrörelser under lång tid tolereras. Med kopplingen CRNG40 ansluts Softliner utan störande övergångar.

För att skära Softliner rekommenderar vi vårt Cutty-verktyg för Softliner och Rolliner NG.

Tekniska data

Produktens vikt 0,05 kg per m
Frictionskoefficient 0,20
Ytter-/Innerdiameter 11,7 mm/7,7 mm
Svetstrådens diameter upp till 2 mm

Böjskyddsfjäder för Toughliner och Softliner

Man kan undvika att ledningen böjs direkt bakom anslutningen. Böjskyddsfjädern rekommenderas för extremt snabba robotrörelser.

Väggfäste för Toughliner och Softliner

För att fästa Softliner och Toughliner på en vägg finns ett lämpligt fäste. Den inre gängan är M6.

Referenstabell

DesignationItem numberWeight [kg]Qty in stock
Conduit Softliner 10,40,1,00010.052980
Conduit Toughliner 10,40,1,00020.25970
Strain relief for Soft- and Toughliner 10,40,1,00030.2516
Wall bracket for Soft- and Toughliner 10,40,1,00050.01236
Conduit Toughliner Extra (violett) 10,40,1,00060.251020
Conduit Toughliner Flex yellow 10,40,1,00070.252050
Conduit DUROLINER 10,40,1,00080.0541
Conduit DUROLINER 8,6/4,4 mm 10,40,1,00090.052000

Video instruktioner

Videorna visar hur de olika ledningarna monteras.